пʼятниця, 13 листопада 2015 р.

Історія.  5 клас
«Україна у полум'ї  війни»
Мета: розкрити причини та основні події Великої Вітчизняної війни, дати     оцінку війні як способу розв’язання суперечностей між державами, вдосконалювати вміння аналізувати й узагальнювати історичний матеріал, встановлювати причинно-наслідкові зв’язки, самостійно працювати із додатковою літературою, висловлювати власну думку щодо проблеми, яка розглядається, вдосконалювати навички роботи з підручником, виховувати почуття патріотизму.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Обладнання: 1. Підручник . «Вступ до історії України» 5 клас                                                                                                                          
2. Карта «Велика Вітчизняна війна (1941 – 1945 рр.)»
                      3. Плакат «Україна у Великій Вітчизняній  війні (1941-1945 рр.)»
                       4. Картини «Штурм Севастополя», «Перемога. Берлін 1945 р.»
                     5. Портрети  історичних діячів
                      6. Картки з тестовими завданнями (2 варіанта)
                      7.  Картка «Текст з помилкою»
                      8. Література про війну (художня і документальна)
                      9. Ноутбук та диск з матеріалами
Очікувані результати.
Учні зможуть:
Називати причини Великої Вітчизняної війни як складової частини Другої світової війни та місце в ній України;
Називати найважливіші події Великої Вітчизняної війни;
Встановлювати хронологічну послідовність історичних подій Великої Вітчизняної війни;
Ділитися враженнями про події Великої Вітчизняної війни;
Наводити приклади участі своїх земляків, родичів у Великій Вітчизняній війні.
Епіграф до уроку
 «Той, хто взяв меч, від меча і й загине!» (Євангеліє від Матвія)

Хід уроку.
І. Організаційний момент.
- Готовність учнів до уроку;
- Вітання, організація уваги.
ІІ. Актуалізація знань.
Бесіда за запитаннями:
1) Коли Україна ввійшла до складу СРСР?
2) Що таке індустріалізація, колективізація, голодомор, репресії?.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
- Звучить оголошення про війну Левітана. (фрагмент пісні «Священна війна» музика Александрова, сл.. Лебедєва - Кумача.)
- Бесіда за запитаннями:
1. Що таке війна?
2. Чому відбуваються війни?
3. Чому і коли почалася Велика Вітчизняна війна?
4. Як вона проходила?
5. Чим завершилася?
Історія людства знає безліч воєн. Але дві з них за масштабами руйнувань і людських втрат не мають рівних. Це Перша та Друга світові війни. Обидві вони пов’язані із ХХ століттям, і в них брали участь усі найбільші держави світу. Обидві війни прийшли з Німеччини; основні ж бойові дії розгортались у Європі.
ІV. Оголосити тему, мету і завдання уроку.
V. Вивчення нового матеріалу.
1) На шляху до війни.
- Розповідь про початок війни;
- Хронологічна робота;
- Бесіда за запитаннями:
Чому почалася Друга світова війна?
Хто прагнув до початку війни?
Який характер війни?
Як змінилася доля українських земель з початком війни?
2) Окупація України гітлерівськими військами. Рух Опору.
- Розповідь про військові дії;
- Робота з історичною картою та картою підручника;
- Колективна робота з підручником «Про що розповіла прадідова медаль»(коментоване читання тексту)
- Словникова робота
Окупація – це…
- Хронологічна робота;
- Робота з додатковою літературою (індивідуальні випереджальні завдання для самостійної роботи );
3) Звільнення України. Радість і смуток перемоги.
- Розповідь про звільнення ;
- Опис подій за історичною картиною «Штурм Севастополя»;
- Робота з картою підручника;
- Хронологічна робота;
- Розповідь про подвиги дітей у роки війни (індивідуальні випереджальні завдання);
- Розповідь про рух опору у Західній Україні;
VІ. Закріплення вивченого матеріалу.
- Історична картина «Перемога. Берлін 1945 »
- Запитання :
Чому Україна була звільнена від загарбників 28 жовтня 1944 року, а День Перемоги ми святкуємо 9 травня?
- Бесіда за запитаннями:
1) Отже, чому почалася Велика Вітчизняна війна?
2) Коли почалася Велика Вітчизняна війна?
3) Як вона проходила?
4) Чим закінчилася?
5) Які людські якості виявив український народ під час війни?
6) Чи актуальні ці якості для вашого покоління і чому?
- Завдання. Виправити текст з історичною помилкою (картка).
- Самостійна робота з тестовими завданнями (два варіанти)
VІІ. Підсумок уроку.
- Рефлексія .
Що ви зможете розповісти удома своїм батькам про Велику Вітчизняну війну?
Який головний висновок можна зробити з вивченого на уроці.
- Оцінити роботу учнів на уроці.
- Заключне слово вчителя.
VІІІ. Домашнє завдання.
1. Опрацювати § 22 підручника.
2. Повторити  тему «Княжа Русь-Україна».
3. Скласти розповідь про героїчну боротьбу українців у роки війни.






Додаток  1.
За час війни населення України скоротилось з 41 млн. до 27,4 , тобто на 13,6 млн. осіб.

Додаток 2.
2072 громадяни України були удостоєні звання Героя Радянського Союзу, 32 з них отримали це звання двічі, а пілот І. М. Кожедуб – тричі (його ім'я було занесено  до Книги рекордів Гіннесса )




Додаток 3.
«Чи знаєте ви…»
1. …що за підрахунками істориків за останні 6000 років мирними були тільки 242 роки?
2. …що у ХХ ст. людство пережило 2 світові війни, але навіть після закінчення Другої світової війни у військових конфліктах загинуло більше 20 млн. чоловік?
3. … що у Другій світовій війні брала участь 61 держава, 80% населення землі?
4. … що у Другій світовій війні Україна мала найбільші втрати: зруйновано понад 700 великих міст, 28 тисяч сіл?
5. … що в Україні є свої «Хатині» -  28 тисяч сіл, які були спалені фашистами?
6. …що Україна стоїть на1 місці за абсолютною кількістю загиблих у Другій світовій війні, на 2 місці (після Польщі) за процентним відношенням між тими, хто загинув, і тими хто вижив?

Додаток 4.
Виправити текст з історичною помилкою.
1. 28 червня 1939 року почалася Велика Вітчизняна війна.
2. 9 травня 1941 року почалася Друга світова війна.
3. Українські землі не були повністю окуповані німецькими військами.
4. Київ був звільнений військами під командуванням Г. Жукова.
5. На Вінниччині партизанських загонів  не було.
6. Уся Україна була звільнена 1 жовтня 1945 року.
7. Офіційно 1 вересня є Днем Перемоги.
Додаток 5.
Тестові завдання № 1
1.Велика Вітчизняна війна розпочалася:
а)1939 р.
б) 1940 р.
в) 1941 р.
 2. Під час війни відбувалися:
а) повстання,
б) революції,
в) кровопролитні бої.
       3.  Війна принесла:
а) свободу,
б) незалежність,
в) жахливі руйнування.
«Новий порядок», встановлений окупаційною владою, відрізнявся:
А) прихильністю,
Б) справедливістю,
В) жорстокісю.
5. Окупанти – це ті, хто :
А) охороняли мирних жителів,
Б) Звільняли мирних жителів,
В) мучили мирних жителів.

Тестові завдання № 2.
1.Звільнення України тривало протягом:
А) 1939 – 1940 рр.,
Б) 1941 – 1942 рр.,
В) 1943-1944 рр.
2. Київ був звільнений військами під командуванням:
А) Сталіна,
Б) Ворошилова,
В)Ватутіна.
3. Великими з'єднаннями партизан:
А) Жуков і  Сталін,
Б) Ватутін і Конєв,
 В) Ковпак і Федоров.
4. Україна була повністю звільнена від фашистських загарбників?
А) 22 червня 1942 р.
Б) 30 травня 1943 р.
В) 28 жовтня 1944 р.
5. День Перемоги відзначається :
А) 1 травня,
Б) 9 вересня,
В) 9 травня.
Історія України. 8 клас

Тема. Запорозька Січ у другій половині ХVІІІ ст.

Мета: охарактеризувати становище Запорозької Січі в ІІ половині ХVІІІ ст.,
 визначити причини її ліквідації у 1775 році, розвивати в учнів уміння аналізувати та систематизувати матеріал, працювати з історичними джерелами, робити висновки, узагальнення й порівняння, працювати з картою, давати характеристику історичному діячеві, виховувати патріотичні почуття та громадянську позицію.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Обладнання: 1. Підручник. Історія України. 8 клас.
                          2. Плакат «Запорозька Січ та Південна Україна у другій половині  ХVІІІ ст.»
                          3. Картки з документами.
                          4. Картки із завданнями.
                          5. Додаткова література.
                          6. Портрет П. Калнишевського.
                          7. Роздатковий матеріал (таблиці, схеми).


1. Організаційний момент.
Перевірити готовність до уроку.
Налаштувати на якісну роботу
2. Актуалізація опорних знань.
Завдання на повторення.
- Останній гетьман України  (К. Розумовський)
- Столиця Гетьманщини за К. Розумовського (Батурин)
- У якому році ліквідовано Гетьманщину? (1764 р.)
- Який орган влади утворили для управління українськими землями? (ІІ Малоросійська колегія)
- У чиє підпорядкування після скасування Гетьманщини потрапила Запорозька Січ? (малоросійського генерал-губернатора П. Румянцева)

Бесіда за запитаннями.
- Коли була заснована перша Запорозька Січ?
- Як вона називалася?
- Чи змінювала Запорозька Січ своє розташування? Чому?
- Який адміністративний і політичний устрій вона мала?
- Чому Запорозьку Січ називали козацькою республікою?
- Яку роль відіграла Запорозька Січ в історії України?
3. Мотивація навчальної діяльності.
У 1709 р. за наказом Петра І була зруйнована Чортомлицька Січ. 1711 р. в нижній частині Дніпра заснована Олешківська Січ, куди повернулася більшість запорожців К. Гордієнка. Козаки змушені були платити данину у ханську скарбницю, вони змушені були ходити у походи з ханським військом, їм заборонялося будувати фортеці. Козаки стали просити дозволу у царського уряду повернутися в Україну.
 У 1733 р. уряд Анни Іоанівни видав офіційний дозвіл на повернення запорожців на батьківщину, у новій російсько-турецькій війні Росія хотіла мати на своєму боці запорожців.
 Так, у 1734 р. була закладена Нова Січ на річці Підпільній, яка проіснувала до 1775 року.
4. Вивчення нового матеріалу.
1 .Суспільно-політичний устрій Нової Січі.
- робота з картою (Україна в ІІ половині ХVІІІ ст.).
- робота зі схемою (роздатковий матеріал)
- індивідуальна робота з історичним текстом (картка з текстом)
1. Чи можна назвати Нову Січ козацькою республікою? Чому?
2. Чим суспільно-політичний устрій Нової Січі відрізнявся від попередніх Січей?
2.  Господарство Нової Січі
- самостійна робота з текстом підручника (ст. 305 - 306), історичним текстом (картка з текстом)
- заповнити схему на дошці.
1. Яким було господарство Нової Січі?
2. Пояснити нові терміни – паланка,зимівник, «Сидні», «гречкосії».

3. Ліквідація Запорозької Січі.
Опрацювати текст історичних документів, визначити причини ліквідації Запорозької Січі (робота в групах)
Обговорення методом «Мозковий штурм»
- Характеристика постаті Петра Калнишевського.
- розглянути портрет історичного діяча.
 - Повідомлення учениці (випереджальне домашнє завдання).

5. Закріплення знань.
Картки з завданнями.(додаток 2)
Проблемне питання.
Історичне значення Запорозької Січі та українського козацтва.
6. Підсумки уроку.
- Рефлексія.
- Оцінити навчальні досягнення учнів.
- Заключне слово.
7. Домашнє завдання.
- Опрацювати §38, ст. 303 -310
- Запитання ст. 314
- Повторити §29 -31
- Індивідуальні завдання :
1. Підготувати повідомлення про заселення Південної України.
2. Підготувати повідомлення про Задунайську Січ.



          Додаток 1.  Запорозькі Січі та роки їх існування.

Назва Запорозької Січі Роки існування
1 Хортицька 1556 – 1557 рр.
2 Томасівська 1564 – 1593 рр.
3 Базавлуцька 1593 – 1638 рр.
4 Микитинська 1639 – 1652 рр.
5 Чортомлицька 1652 – 1709 рр.
6 Кам'янська   1709 – 1711 рр.
7 Олешківська 1711 – 1734 рр.
8 Нова 1734 – 1775 рр.

          Додаток 2.

1. Заповніть пропуски в реченні.
У 1734 р. військово-адміністративним центром Запорозького козацтва стала … Січ, розташована на річці … .

Нова Січ поділялася на … куренів; територія, що належала запорожцям, називалася … , вона поділялася на адміністративно-територіальні округи, які мали назву … .

Запорозька Січ була зруйнована російським військом на чолі з генералом … у … р. за наказом імператриці … .

2. Закінчіть речення.
Основними заняттями жителів Нової Січі були: …, …, …, …, … .
Паланкова старшина складалася …
Останнім кошовим отаманом Запорозької Січі був … .

3. Виберіть правильну відповідь.
Задунайська Січ розташувалася:
А) на землях. що прилягали до Очакова і Хаджибея;
Б) у с. Катирлезі, урочищі Сеймени;
В) у гирлі  р. Кам'янки

Немає коментарів:

Дописати коментар